lugu

lühidalt võiks loona talu veski loo kokku võtta kolme sõnaga: väikesest kasvas suur. oli aasta 2010, tol ajal ei olnud eriti saada hääd mahedat leivajahu, mis oleks kiviveskis jahvatatud, nii tuligi mõte soetada oma perele väike kiviveski. väikeste kividega aga suutsime jahvatada  nii hääd jahu, et see hakkas pääle meie, meeldima meie sõpradele ja sõprade sõpradele ning omakorda nende sõpradele. kui juba väikeste veskikivide vahelt oli läbi käinud mitu tonni teravilaja, sai selgeks, et lauaveski võimalused on ammendunud ja veskitöö meeldib meile, sündis mõte hakata pakkuma hääd kiviveski jahukraami suuremale hulgale inimestele, nii  tuligi päävakorda suurema veski soetamine. PRIA Leaderi toel ostsime esimese suurema tootlikkuse ja laiemate võimalustega veski ja helbepressi. kuna suur veski on hoopis midagi muud, kui väike, tuli kõik uuesti leiutada, kõik meje jahusordid on meie enda välja töötatud.

tänaseks on meil neid juba mitu ning hää jahukraami valmistamisest ja ostatele toimetamisest saanud meie kirg ja armastus. juba üheksas aasta tuleb veskikivide vahelt maheteraviljast jahvatatud jahu. nagu kõik hää, saab ka hää jahukraam alguse kvaliteetsest toorainest, mille eest hoolitsevad kohalikud mahetalunikud, püüame nende poolt hoole ja armastusega kasvatatud väärt viljalst, sama pühendunult  jahvatada parimat jahu, et nad näeksid, see pagarikojast tulev  paljude poolt armastatud leib tuleb just nende kasvatatud viljast.

juba algusest peale oleme müünud oma toodangut otse ostjatele, kelledelt saadud tagasiside toodete kvaliteedi ja omaduste kohta on aidanud tooteid täiustada ja tootevalikut mitmekesistada. oleme jäänud tänaseni otsemüügi juurde, aga aastatega on lisandunud ka toredad edasimüüjad, kellede käest saab pääle meie jahukraami osta ka muud talukaupa, lisaks on meie jahu kastusel paljudes pagarikodades ja toitlustusettevõtetes.

meie nägemuses on, et mahetoitu saaksid lubada endale ka tagasihoidlikuma sissetulekuga inimesed, seda missiooni toetame me omalt poolt maheda jahukraamiga !

loona talu on rajatud kooskõlas loodusega, järgides permakultuuri põhimõtteid, et mitte ainult säiliks elurikkus, vaid ka suureneks. samadel alustel on rajatud ka meie veski, mis on ökonoomne, kasutab vähe energiat, tekitab vähe jääke, kasutab kohalikku mahedat toorainet jne, et ikka suveöödel kostuks üle nurmede meie vapilinnu rukkiräägu krääks-krääks. rukkiräägu valisimegi, sümboliseerimaks meie põhiteravilja rukist ja elurikkust. on tore tõdeda, et ka meie teraviljakasvatajad hoiavad maad, vett ja metsi ning edendavad külaelu. otsustasime salamahedast saada ametlikuks, st et alates 1.aprillis 2019a on veskil ka  mahemärki, kuid meie standardid on endiselt palju kõrgemad, kui lihtsalt mahedal ning jätkuvalt leiame, et märgistatud peaksid olema hoopis tavapõllundusest pärit, kui tervisele kahjulikud tooted !

aitäh teile, senised ja tulevased meie jahukraami tarvitajad !